Bývanie v obytnom kontajneri môže na prvé počutie znieť zvláštne. Získava si však čoraz väčšiu obľubu po celom svete a Slovensko nie je výnimkou. Má nesporné výhody, od šetrenia času a nákladov, cez rozmanitosť výsledných obytných objektov, ktoré takto vieme postaviť, až po fakt, že sa týmto spôsobom dajú recyklovať prepravné kontajnery, ktoré už nemajú využitie.
Prepravné kontajnery sa vyrábajú vo veľkých výrobných halách a ich výroba je z veľkej časti automatizovaná. To skracuje dobu produkcie, pretože pri pásovej výrobe vnútri haly nie sme závislí od počasia. Okrem toho to kupujúcemu umožňuje pomerne presne kalkulovať náklady na bývanie, čo pri pevnej stavbe väčšinou nie je možné, a rozpočet sa veľakrát navyšuje.
Prepravnými kontajnermi sa rozváža tovar do celého sveta. Rovnako ako prepravný, aj obytný kontajner sa vie dostať až na váš pozemok, a stačí ho už iba zmontovať a zaizolovať. A keď sa vám na záhrade zunuje, môžete svoj dom naložiť a odviezť na iné miesto. Aj to sú dôvody, pre ktoré si toto bývanie získava stále viac fanúšikov. Vo finále si pri návšteve takéhoto obydlia nevšimnete, že sa prechádzate po kontajneri.
Postup pri výrobe prepravných a obytných kontajnerov
Ako táka výroba prebieha? Oceľové kontajnery sa vyrábajú v niekoľkých bežných rozmeroch, no vedia sa prispôsobiť požiadavkám bývania. Môžete z nich mať malú záhradnú chatku i veľký dom, dokonca obytný blok.
Vyrábajú sa z ocele, ktorá sa nareže na pláty. Výroba je automatizovaná. Narezané oceľové pláty sa opieskujú a natrú základným náterom. Nasleduje vlnenie plechov, ktoré im dodáva na pevnosti. Jednotlivé súčasti kontajnera sa vyrábajú zvlášť, veľkí producenti používajú pásovú výrobu na steny, strešné panely, podpery, či podlahy. Samostatné diely kontajnera sa spájajú zváraním. Takto sa i základná konštrukcia podlahy zvarí z dielcov do požadovanej veľkosti. K nej sa pripevnia najprv rohové stĺpy, následne konštrukcia dverí a ich výplň, a nakoniec steny kontajnera. Nasledujú stropné panely a keď je kontajner prikrytý, nastrieka sa vybranou farbou.
Do hotového kontajnera patrí ešte podlaha. Tá sa najprv ručne lakuje, až potom sa ukladá dovnútra kontajnera na podlahovú konštrukciu. Do podlahy sa navŕtajú diery na prichytenie jednotlivých podlahových panelov a tie sa následne prišraubujú.
Dvere kontajnera sú zabezpečované gumeným tesnením a jeho spodná časť sa zvonku natiera vodeodolným náterom. Neodmysliteľnou súčasťou výrobného procesu je testovanie vodotesnosti, ako posledná prichádza na rad manuálna kontrola kvality kontajnera.
Domov z výrobnej haly
Obytné kontajnery vznikli prirodzeným vývojom výroby prepravných kontajnerov. V produkcii sa jednotlivé miery prispôsobujú budúcemu účelu. Zo samotných kontajnerov si vie záujemca vyskladať vysnený dom podľa projektu. Kontajnery sú spájané veľkými montážnymi šraubami a zvárané, prechody sú zakryté prechodovými lištami, inštaluje sa izolácia, a následne steny. Podlahy, steny, rozmiestnenie a veľkosť okien, či dverí, to všetko si viete vybrať podľa svojich preferencií a vkusu, skoro ako pri stavbe domu.
Tak vznikajú moderné kontajnerové domy, kancelárie, či prevádzky, kontajnerové stánky s občerstvením, ale aj reštaurácie, hotely a obchody. Sú funkčné, cenovo dostupné, a zmontované k užívaniu za krátky čas. Výroba prepravných a rovnako tak i obytných kontajnerov sa riadi prísnymi normami. Sú dimenzované tak, aby dokázali prepraviť desiatky ton nákladu bez akéhokoľvek poškodenia z jedného konca zemegule na druhý a považujú sa za jeden z najbezpečnejších spôsobov prepravy tovaru vôbec. Preto ich môžeme smelo označiť aj ako bezpečné miesto pre život.