Unimobunky na bývanie aj obytné kontajnery fungujú na rovnakom modulárnom princípe. Líšiť sa môžu svojou konštrukciou, zariadením, vzhľadom a predajnou cenou.

Aký je rozdiel medzi unimobunkou a obytným kontajnerom?

Unimobunky a obytné kontajnery majú veľa spoločného. Oba termíny môžeme použiť na označenie kontajnera, ktorý bol určitým spôsobom prispôsobený na bývanie. Existujú medzi nimi nejaké rozdiely? Z pohľadu konštrukcie sú síce minimálne, no pri nákupe by mala rozhodovať predovšetkým ich účelovosť. 

Čo majú unimobunky a obytné kontajnery spoločné?

Unimobunky aj obytné kontajnery fungujú na rovnakom modulárnom princípe. To znamená, že vopred vyhotovený modul (kontajner, bunka) môže byť pripojený k ďalším, čím vznikne väčšia stavba. Vďaka jednoduchému tvaru sa kontajnery a unimobunky ľahko ukladajú vedľa seba aj na seba. Spojené moduly je tiež možné upraviť tak, aby vo vnútri vznikol väčší priestor.

Podobné si môžu byť aj svojou konštrukciou. Oceľový rám a opláštenie je mimoriadne odolné voči poveternostným podmienkam a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Tento stavebný materiál je pomerne nízkonákladový, takže v porovnaní s murovanými stavbami budú obytné kontajnery aj unimobunky lacnejšie. Výhodou je tiež nízka hmotnosť, vďaka ktorej je možné moduly ľahšie prepraviť.

Unimobunka – rýchle riešenie pri nízkom rozpočte

Unimobunky sú šikovné „domčeky”, ktoré nájdu využitie predovšetkým na stavbách, záhradách alebo chatách. Za relatívne nízku cenu si vďaka nim môžete zabezpečiť úložný priestor či dočasné bývanie. Plusom je aj fakt, že na umiestnenie unimobunky na záhradu nepotrebujete stavebné povolenie, stačí oznámenie stavebnému úradu.

Keďže unimobunky sú väčšinou menšie objekty, ich spájanie a následne odstraňovanie vnútorných priečok nemusí byť výhodné. Na tento účel lepšie poslúžia veľké lodné kontajnery. Na druhej strane, ak spojíte unimobunky do jednej budovy bez odstránenia priečok, môže z nich vzniknúť väčšia ubytovňa s oddelenými izbami pre 1 až 2 ľudí.  

Z akých materiálov sa unimobunky vyrábajú?

Aj unimobunka mohla kedysi slúžiť ako prepravný kontajner, často sa ale stretneme s tým, že bola od základu vyrobená na svoj konečný účel. V takomto prípade nemôžeme hovoriť o opätovnom využití niečoho, čo by bolo inak zlikvidované. Unimobunky môžu byť vyrobené z rôznych kovov, najčastejšie z ocele alebo hliníka. Existujú tiež drevené unimobunky. Dôležité sú aj rôzne izolačné materiály ako polystyrén, polyetylén alebo minerálna pena. Väčšina unimobuniek určených na dočasné bývanie alebo rekreáciu má však tú nevýhodu, že izolácia nie je riešená správne alebo chýba úplne.

Typy unimobuniek

  • Obytné unimobunky – prispôsobené na (zvyčajne prechodné) bývanie, majú zabezpečené inžinierske siete a vhodné zariadenie. Najčastejšie sa využívajú na ubytovanie sezónnych pracovníkov, prípadne ako motely.
  • Sanitárne unimobunky – sanitárne unimobunky si môžete prenajať napríklad na stavbu, často ich využívajú aj usporiadatelia festivalov, veľtrhov a iných podujatí v exteriéri. Všimnúť si ich môžeme aj v rôznych zábavných parkoch alebo zoologických záhradách.
  • Kancelárske unimobunky – fungujú napríklad ako manažérske kancelárie na stavbách alebo domčeky pre vrátnika.
  • Prevádzkové unimobunky – unimobunka môže slúžiť ako predajňa rýchle občerstvenia alebo novinový stánok. Vzhľad takejto unimobunky je väčšinou špeciálne upravený (výdajné okienko, okná chránené mrežou a podobne).
  • Skladové unimobunky – unimobunka ako skladový priestor či záhradný domček na náradie, často bez prípojky vody a bez okien.

Aká je cena unimobunky?

Unimobunky si môžete kúpiť alebo prenajať. Cena unimobuniek sa pohybuje v rozmedzí 2 000 až 4 000 eur, a to podľa rozmerov a vybavenia. Používané unimobunky sa na rôznych bazároch zvyčajne predávajú za 500 až 3 000 eur. Najlacnejšie unimobunky sú často vhodné iba na skladovanie, vždy je preto najlepšie osobne skontrolovať, v akom stave unimobunka je a na čo bola v minulosti využívaná. Na bývanie nie sú vhodné unimobunky, v ktorých boli skladované škodlivé chemikálie.

Výhody unimobuniek

  • Nízka cena,
  • mimoriadne rýchle dodanie/výstavba,
  • vysoká mobilita,
  • zvyčajne nie je potrebné stavebné povolenie,
  • vhodná na dočasné alebo sezónne použitie.

Nevýhody unimobuniek

  • Neslúžia na celoročné používanie, zvyčajne nie sú vykurované,
  • konštrukcia a zariadenie nie je prispôsobená na trvalé bývanie,
  • limitácie v dizajne,
  • pri nákupe z druhej ruky môžu byť unimobunky zle udržiavané alebo poškodené.

Obytný kontajner – celoročné bývanie či podnikanie bez vysokých nákladov

Obytné kontajnery, nazývané aj kontajnerové domy, spájajú viaceré výhody unimobuniek a murovaných stavieb dohromady. Takéto alternatívne bývanie môžete využívať celoročne bez toho, aby ste museli obetovať svoje pohodlie. Obytné kontajnery najčastejšie vznikajú úpravou nepotrebných prepravných kontajnerov, ktoré sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach. Jeden takýto modul môže mať dĺžku až 12 metrov a šírku necelých 2,5 metra. Fungujú podobne ako modulárne domy z dreva, pri výstavbe domov sa kontajnery často spájajú alebo ukladajú na seba. Možnosti úprav exteriéru aj interiéru sú takmer neobmedzené, vrátane terás alebo záhrady na streche. 

Domy z kontajnerov sú vo všeobecnosti nízkoenergetické, často je možné navrhnúť obytný kontajner ako pasívny dom. Moderné riešenia kúrenia, správne prispôsobené okná, a rekuperácia môžu významne znížiť náklady na bývanie v obytnom kontajnery. V porovnaní s bežnou stavbou je tak lacnejší nielen potrebný stavebný materiál, ale aj náklady na prevádzku domu. Kontajnerové domy sú k životnému prostrediu šetrné aj tým, že ich montáž nevyžaduje veľa ťažkej techniky a nepoškodzuje okolitú prírodu. Preto sa často využívajú aj ako horské chaty v menej dostupnom teréne.

Z akých materiálov sa obytné kontajnery vyrábajú?

Základom obytného kontajneru je oceľová kostra, ktorá zabezpečí stabilitu a trvácnosť stavby. Kovové opláštenie je utesnené tak, aby kontajner prežil dlhú cestu po mori a ochránil tovar, ktorý sa v ňom prepravuje. Vďaka tomu sú kontajnery mimoriadne odolné voči vode, vetru a prachu. Pri úprave kontajnera na obytný priestor sa využíva tepelná a často aj zvuková izolácia. Záujemca o takýto kontajnerový dom sa môže rozhodnú pre akúkoľvek úpravu stien, od bežnej vnútornej omietky až po prírodný, drevený vonkajší obklad. 

Typy obytných kontajnerov

  • Kontajnerový dom – alternatíva k drevodomu alebo murovanej stavbe, určený na celoročné bývanie.
  • Obytný kontajner na prechodné bývanie – chata či víkendový dom, vhodný hlavne na bývanie v letných mesiacoch.
  • Kontajnerová kancelária – kontajner prispôsobený na prácu, administráciu či meetingy.
  • Prevádzkové kontajnery – najčastejšie slúžia ako obchody, gastro prevádzky, fast food stánky a kaviarne, mobilné čistiarne a podobne.
  • Kontajnerové zostavy – budovy so širokou škálou využití, napríklad ako hotely, výrobné haly, sociálne a spoločenské priestory, škôlky…
  • Špecifické kontajnerové budovy – obytné kontajnery môžu slúžiť aj ako garáže, hospodárske budovy, stajne alebo kôlne.

Aká je cena obytného kontajnera?

Cena obytných kontajnerov do veľkej miery závisí od rozmerov modulu, miery úprav a použitých materiálov. Menšie prevádzkové alebo kancelárske kontajnery sú dostupné už od 5 až 10 000 eur, väčšie kontajnerové domy na kľúč si môžete zaobstarať už od 50 000 eur. Ak sa rozhodnete postaviť si kontajnerový dom vlastnoručne, základný prepravný kontajner si môžete zaobstarať už od 1 000 eur. V takomto prípade ale odporúčame zveriť všetky konštrukčné úpravy do rúk odborníkom.

Výhody obytných kontajnerov

  • Možnosť prispôsobiť okná, dvere, vonkajšie obklady a ďalšie prvky takmer bez obmedzení,
  • cenovo dostupná alternatíva bežnej stavby,
  • rýchla montáž,
  • mobilita,
  • určené aj na dlhodobé alebo celoročné bývanie,
  • výber z viacerých štandardných veľkostí kontajnerov a možnosť spájať ich,
  • možnosť nechať si postaviť kontajnerový dom na kľúč.

Nevýhody obytných kontajnerov

  • Výrobe a montáži kontajnerových domov sa venuje menej spoločností, z tohto hľadiska sú menej dostupné než unimobunky,
  • pri väčších obytných kontajneroch je potrebné aj stavebné povolenie,
  • vyššia cena v porovnaní s unimobunkou.

Podľa čoho sa rozhodnúť?

Výber medzi unimobunkou a obytným kontajnerom nemusí byť jednoduchý. Ak potrebujete dočasné riešenie strechy nad hlavou alebo kryté úložné miesto na dvore, pravdepodobne si vystačíte s unimobunkou. V prípade, že chcete stavbu využívať celoročne, potrebujete viac priestoru alebo hľadáte alternatívu k bežnému rodinnému domu, rozhodnite sa pre obytný kontajner. Účel oboch objektov sa často prejaví na spôsobe a kvalite ich vyhotovenia, preto sa netreba rozhodovať iba podľa ceny.