Hoci existuje niekoľko podobností medzi klasickým a modulárnym domom, výrazne sa líšia procesom výstavby. Ak hľadáte moderné, rýchle a kvalitné riešenie svojho bývania, modulárny dom môže byť ideálnym riešením aj pre vás.
Čo sú to modulárne domy?
Modulárne alebo prefabrikované domy sú v podstate niečo medzi mobilnými domami a klasickými murovanými stavbami. Namiesto toho, aby boli na pozemok privezené všetky stavebné materiály a dom postavený na mieste, modulárny dom sa takmer celý vyrába v továrni. Podmienky vo výrobnej hale neovplyvňuje počasie, takže výstavba modulárneho domu môže prebiehať bez prestávok. Zároveň je možné zaručiť lepšiu kontrolu kvality a konštantné výrobné procesy.
Hotové časti domu alebo moduly sa následne privezú na pozemok a v krátkom čase sa spoja do finálnej podoby. Modulárny dom môže plne nahradiť akúkoľvek trvalú stavbu s riadnym pripojením na inžinierske siete a kanalizáciu, prípadne aj s prístavbou terasy a podobne. Z hľadiska veľkosti a tvaru sú možnosti výstavby takmer neobmedzené, no štandardné projektové plány ponúkané výrobcom budú vždy najekonomickejším riešením.
Každý z modulov je vyrobený ako samostatná jednotka pripravená na prevoz a osadenie do základov. Po spojení s ďalšími modulmi vytvoria pevnú a odolnú integrovanú stavbu pripravenú na prakticky okamžité použitie. Obľúbené sú modulárne domy s menšou rozlohou, ktoré nie sú finančne náročné na výstavbu ani na údržbu. Niektoré môžu byť dokonca skonštruované tak, aby bolo v prípade potreby možné previesť ich na iné miesto.
Hlavné výhody modulárnych domov
- Výstavba prebieha v kontrolovanom prostredí výrobnej haly, ktoré neovplyvňuje počasie a iné vonkajšie faktory.
- Veľká rozmanitosť stavieb, možnosť vybrať si model z katalógu od výrobcu alebo prispôsobiť modulárny dom svojim predstavám.
- Rýchla montáž domu na mieste.
- Vhodné ako rodinné domy aj komerčné objekty.
- Možnosť dodatočnej montáže alebo demontáže modulov, z ktorých je dom postavený.
- Cena modulárnej stavby je zvyčajne fixná, princíp výroby zamedzuje mnohým dodatočným výdavkom.
- Často ide o nízkoenergetické alebo pasívne stavby.
Typy modulárnych domov
Prefabrikované stavby najčastejšie plnia funkciu rodinných domov, ktoré sú z hľadiska rýchlosti výstavby, nízkej energetickej náročnosti a ceny dobrým riešením pre mladé rodiny. V tomto prípade môže ísť o modulárne bungalovy aj modulárne poschodové domy. Okrem jednoduchých stavieb so štyrmi vonkajšími stenami sú často vyrábané aj v tvare písmen L, T alebo Z. Jednotlivé moduly sa dajú prispôsobiť potrebám zákazníka tak, aby si „vyskladal” dom ideálne pre jeho potreby.
Prefabrikované kancelárie a prevádzky
Modulárne stavby je možné využiť aj na komerčné účely. Či už ide o modulárne kancelárske budovy, kaviarne, reštaurácie, výrobne alebo obchody, prefabrikáty dokážu zaujať svojou modernou a praktickou architektúrou. Obzvlášť v prípade komerčných stavieb je veľkou výhodou nízka energetická náročnosť. Tvar, konštrukcia a použité materiály modulárnych domov dokážu zabezpečiť dobrú tepelnú ochranu a tým šetriť aj prevádzkové náklady.
Modulové chaty a hosťovské domy
Okrem celoročného domova môže modulárna stavba dobre poslúžiť aj na dočasné bývanie. Vo svete sú mimoriadne obľúbené prefabrikované chaty alebo víkendové domčeky, ktoré môžete postaviť pomerne lacno a rýchlo aj na menšom pozemku. Podobné projekty vznikajú dokonca už aj na Slovensku. Veľký pozemok za hotovým rodinným domom môžete využiť na postavenie hosťovského domčeka alebo druhej budovy na prenájom. V každom prípade je technológia modulovej výstavby vhodná aj pre tých, ktorí už majú so stavaním domu skúsenosti a hľadajú pohodlnejšie riešenie ďalších stavebných projektov.
Materiály, z ktorých sa prefabrikované domy vyrábajú
Modulárne domy sú vyrábané z kvalitných a pevných materiálov s dlhou životnosťou. Môžu mať drevenú alebo oceľovú konštrukciu, ktorá zvyčajne stojí na vyrovnanom povrchu základovej dosky. Steny modulov môžu byť vyrobené z rôznych druhov materiálov. Často sa používa drevo, keďže ide o obnoviteľný zdroj s dobrými termoregulačnými vlastnosťami, ale aj betón či keramzit. Steny prefabrikovaných domov sú často vyrábané z viacerých vrstiev, ktoré zaručujú pevnosť, dobré izolačné vlastnosti aj atraktívny vzhľad.
Náročnosť na výstavbu a cena modulárnych domov
Základná cena modulárneho domu môže byť rovnaká alebo o niečo nižšia, než cena murovanej stavby. Ak sa však rozhodnete pre prefabrikovaný dom, odhaduje sa, že v konečnom dôsledku zaplatíte o 10 až 40 % menej. Nejde pritom o lacnejšie materiály, tie sú vzhľadom na ich kvalitu a životnosť rovnako nákladné. Rozhodne však môžete ušetriť na rôznych neočakávaných výdavkoch a na konečnej dĺžke doby výstavby.
Keďže väčšina práce na modulárnom dome bola vykonaná v továrni, jeho skonštruovanie na mieste zaberie kratší čas. Zvyčajne bude tiež potrebný menší počet pracovníkov, vďaka čomu klesá pravdepodobnosť chybovosti a dodatočné náklady, ktoré pri bežnej výstavbe vznikajú prakticky každý deň. Vzhľadom na to, že modulárny dom bude postavený oveľa rýchlejšie a vy sa budete môcť skôr sťahovať, ušetríte aj na prípadnom platení nájmu.
Na čo nezabudnúť pred kúpou prefabrikovaného domu
Tieto stavby prinášajú výhody z viacerých hľadísk, rozhodne však netreba zabúdať ani na ich mínusy. Napriek variabilite tvarov a prevedení je modulárny dom v prvom rade praktická, funkčná a úsporná stavba, na ktorej obvykle nenájdete žiadne náročné architektonické prvky, výčnelky a podobne. Finančná náročnosť stúpa aj v prípade, ak je potrebná výrazná úprava pozemku, na ktorom má dom stáť. Prefabrikovaný dom môže byť krásny a priestranný aj zvnútra, no obyčajne ide o menšie stavby, čomu je potrebné prispôsobiť aj ich vybavenie.
Modulárne domy a stavebné povolenie
Byrokracii sa, bohužiaľ, nevyhnete ani v prípade výstavby prefabrikovaného domu. Ak modulárny dom plní funkciu stavby, spadá pod stavebný zákon. Umiestnenie modulárneho domu na pozemku teda vyžaduje súhlas stavebného úradu a musí byť v súlade s územným plánom obce. Stavebný úrad môže modulárny dom považovať buď za klasickú stavbu, alebo za výrobok plniaci funkciu stavby. Od toho sa odvíja postup, ktorý vedie k získaniu povolenia.
Ak bude úrad považovať modulárny dom za výrobok, nebudete potrebovať stavebnú dokumentáciu v plnom rozsahu. Dom ale bude musieť byť zhodný s požiadavkami na bývanie a splniť pravidlá stavby. Tie sa týkajú statiky, energetickej náročnosti, plochy miestnosti a podobne. Vyhlásenie o zhode dodá výrobca modulárneho domu. Potrebovať budete aj formulár Ohlásenie stavby s prílohami a projektovú dokumentáciu.
Ak úrad označí modulárny dom za klasickú stavbu, budete potrebovať aj kompletnú stavebnú dokumentáciu. Rozsah a obsah projektovej dokumentácie sa môže líšiť od prípadu k prípadu, odporúčame preto, aby ste sa v tomto procese čo najskôr spojili s úradníkom na miestne príslušnom stavebnom úrade a prejednali s ním všetky vaše náležitosti. Modulárny dom ako stavba musí byť riadne skolaudovaný.
Kedy sa rozhodnúť pre modulový dom?
- Keď máte limitovaný finančný rozpočet, ktorý v procese výstavby nechcete navyšovať,
- nemáte dostatok času na realizovanie klasickej stavby a kontrolu jej priebehu,
- chcete sa presťahovať čo najskôr,
- nechcete výstavbu domu rozdeliť do viacerých etáp,
- hľadáte praktické, ekologické a úsporné bývanie.