Dom z CLT panelov splní aj tie najnáročnejšie požiadavky na moderné, ekologické bývanie. Hlavné dôvody pre výber tejto technológie je rýchlosť výstavby a suché procesy, ktoré umožňujú v krátkom čase postaviť konštrukčne stabilný a zdravý dom s dlhou životnosťou. 

CLT panely predstavujú moderný stavebný materiál s ideálnymi vlastnosťami pre cenovo dostupné domy v akejkoľvek energetickej kategórii. Krížom lepené drevo (cross laminated timber), skrátene CLT panely pozostávajú z viacerých vrstiev dreva, ktoré sa lepia kolmo na seba. Konštrukcia domu z CLT panelov si zachová všetky výhody drevodomu, no zároveň je štruktúrne odolnejšia. Táto technológia umožňuje použiť drevo ako stavebný materiál, ktorý:

  • je mimoriadne stály, v priebehu času nebude „pracovať” ako masívne drevo,
  • je tuhý a ľahký, vhodný na výrobu stabilných konštrukcií,
  • umožňuje vysoký stupeň prefabrikácie, zhotovenie priečok a stavebných úprav priamo vo výrobnej hale,
  • môže byť využitý na stavbu vnútorný a vonkajších priečok, podláh, stropov aj stien,
  • sám o sebe je veľmi estetický nevyžaduje ďalšie povrchové úpravy v interiéri,
  • má výbornú požiarnu odolnosť, akustickoizolačné aj tepelnoizolačné vlastnosti,
  • je priateľský k životnému prostrediu a vyrobený z trvalo obnoviteľných zdrojov,
  • je vhodný na výstavbu nízkoenergetických a pasívnych domov.

Výhody domu z CLT panelov

Domy z CLT panelov majú podobné výhody ako iné montované domy, predovšetkým rýchlosť výstavby a mieru prefabrikácie, ktorá nevyžaduje veľa mokrých stavebných procesov. Pri vopred zhotovenej základovej doske sa totiž dá v dome z CLT panelov plnohodnotne bývať do 2 až 4 mesiacov. Vďaka nízkej hmotnosti konštrukcie môžete ušetriť na základoch domu a ak sa vám vzhľad CLT panelov páči, interiérové priečky či strop nebudú vyžadovať ďalšie povrchové úpravy.

Priečne ukladané lamely zabezpečujú vysokú pevnosť a statickú nosnosť v oboch smeroch, čo dovoľuje realizáciu náročnejších tvarov a konštrukcií. Panely sú vyrobené iba z masívneho dreva a účinne redukujú prestup vlhkosti. Vďaka difúzne otvorenej konštrukcii nie je potrebná parozábrana, ktorá je často problematickým bodom pri montáži drevodomov. Domy z CLT materiálov majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti v zime aj v lete. Vzduchotesnosť minimalizuje tepelné straty prúdiace cez netesnosti a dom sa neprehrieva ani počas horúcich slnečných dní. Celá konštrukcia je navyše odolná voči požiaru

Nevýhody

Potenciálnou nevýhodou montáže domov z CLT panelov sú vyššie náklady na prepravu materiálu, keďže existuje relatívne málo výrobných závodov a môžu sa nachádzať ďaleko od miesta stavby. CLT panely môžu byť finančne nákladnejšie než iné druhy stavebných materiálov, skutočné náklady sa ale odvíjajú od konkrétneho projektu. 

Keďže steny nemajú dutiny, môžu sa zvýšiť aj náklady na elektrické, vodovodné a iné služby. Určité problémy môžu vzniknúť aj v prípade, ak sa po čase rozhodnete zväčšiť svoje bývanie. Prístavby sú komplikovanejšie vzhľadom na to, akým spôsobom sa panely spájajú, ako aj kvôli citlivosti a nerovnosť základov. 

Základy pre dom z CLT panelov

Pri montáži domu z CLT panelov je potrebné brať do úvahy, že ide o materiál s vysokou presnosťou. CLT panely musí byť možné kombinovať so základmi, ktoré ju pomôžu dosiahnuť, a vyhnúť sa napríklad betónovým základom, ktoré majú nedostatky. Aj milimetrová odchýlka môžu významne sťažiť montáž. Priečky sa preto stavajú na základovú dosku, pričom sa medzi doskou a priečkami necháva určitá medzera (práve kvôli nerovnostiam). Panely možno klásť aj na vopred pripravený základový trám/hranol ukotvený na základovú dosku.

Skúsenosti s domom z CLT panelov

Ľudia, ktorí už v domoch z CLT panelov bývajú, sa delia o svoje skúsenosti na viacerých diskusných fórach. Zhodujú sa na tom, že základom je výber spoľahlivého dodávateľa panelov alebo firmy, ktorá dom aj postaví. S dobrou prípravou, detailne vypracovaným projektom a vopred určeným plánom montáže môže základná konštrukcia stáť už do 3 hodín. Hrubá stavba sa dá dokončiť do 3 dní. Pocitovo takýto dom poskytuje teplé a príjemné bývanie podobné skutočným dreveniciam. CLT panely dodatočnou izoláciou a prevetrávanou fasádou môžu bez problémov získať certifikát energetickej triedy A0. 

Cena domu z CLT panelov

Cena domu z CLT panelov závisí od vybraného dodávateľa a projektu, architektonickej náročnosti a samozrejme aj rozmerov domu. V priemere ide o 1 200 € za meter štvorcový. Z toho vyplýva, že cena CLT konštrukcie je zhruba 2-krát vyššia než cena stĺpikovej konštrukcie. V porovnaní s klasickou murovanou stavbou je táto cena vyššia asi o 10 až 15 %. 

Cena je v mnohých prípadoch úmerná vlastnostiam hotovej stavby, hlavne jej životnosti a zdravej klíme, ktorá v interiéri prirodzene vzniká. Do budúcnosti môžeme predpokladať, že ponuka aj dopyt po domoch z CLT panelov narastie. Väčší počet výrobcov, viac odborníkov na projektovanie a montáž pravdepodobne povedie k zníženiu ceny za takéto bývanie.

Kedy nepoužiť na stavbu lepené drevo

Domy z CLT panelov nie sú najlepšou možnosťou pre tých, ktorí sa na stavbe domu snažia čo najviac ušetriť. Pre potreby menšieho, jednogeračného domu vyhráva v pomere ceny a kvality stĺpikový konštrukčný systém. Stavba z CLT nie je príliš ekonomická ani v prípade menších záhradných domčekov alebo chát, ktoré by ste nevyužívali počas celého roka.