Kvalita použitých materiálov, rozsah stavebných prác či organizácia výstavby. To je len niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu drevodomu. Len ťažko by ste hľadali všeobecnú a férovú odpoveď na otázku, koľko stojí drevodom. Napriek tomu existuje bodov a priemerných cenových hladín, od ktorých sa pri plánovaní bývania môžete odraziť.

Od čoho sa odvíja cena drevodomu

Prvým faktorom, ktorý ovplyvní cenu drevodomu, je už samotný pozemok. V zásade platí, že čím je pozemok rovnejší a ľahšie dostupný, tým viac ušetríte na jeho úpravách. Cena drevodomu ako takého prirodzene závisí od konkrétneho projektu. Každá novostavba je jedinečná a finálnu cenu domu ovplyvnia vaše individuálne požiadavky. Môžete si vybrať dostupnejší variant z katalógu alebo investovať do projektovania vysnívaného bývania bez kompromisov.

Niektoré náklady na stavbu domu nebudú vyčíslené v úvodnej cenovej ponuke. Môže ísť napríklad o odvoz zeminy, zariadenie staveniska, prípojky, kúrenie a iné vedľajšie náklady, ktorým sa pri stavbe domu pravdepodobne nevyhnete. Z hľadiska dopravy sa cena odvíja aj od vzdialenosti od výrobnej haly a prístupnosti. V ideálnom prípade si s dodávateľom upresníte všetky časti rozpočtu ešte pred realizáciou, aby ste sa vyhli nečakaným výdavkom.

Pri vyčíslovaní ceny domu je dôležité správne vypočítanie výkazu výmer. Dokument vyjadruje jednotlivé stavebné a montážne práce v merných jednotkách. Druhou dôležitou súčasťou rozpočtu položkový rozpočet stavby. V ňom nájdete údaje o potrebnom stavebnom materiáli. Vypracovanie týchto dokumentov by malo byť čo najpresnejšie, pretože tvoria základ pre výpočet výslednej ceny drevodomu.

Stavebné materiály

Cena sa samozrejme odvíja aj od zvolených stavebných materiálov. V prípade drevodomu máte na výber z viacerých konštrukčných možností, medzi ktoré patrí napríklad stĺpiková konštrukcia, CLT panely, klasická panelová konštrukcia, zrubová konštrukcia a niekoľko ďalších. Ak sa rozhodnete postaviť si nové bývanie svojpomocne, môžete pri obstaraní stavebného materiálu ušetriť, napríklad pri nákupe mimo sezóny za akciovú cenu.

Okrem stavebných materiálov treba do rozpočtu zahrnúť vnútornú výbavu domu. Cenu môže výrazne ovplyvniť výber povrchových materiálov, ako podlahy, obkladačky, omietka alebo iné vonkajšie obloženie domu. Rovnako si priplatíte za prémiové dvere, okná a zariadenie kúpeľne. Pri väčšine katalógových domov sa v tomto ohľade ráta s najpoužívanejšími materiálmi, no nie nutne s najlacnejšími. Po definovaní vašich požiadaviek teda môžete ušetriť, ale rovnako aj navýšiť cenu domu.

Cena drevodomu za m2

Pri stĺpikovej konštrukcii je priemerná cena drevodomu na kľúč 800 až 900 € za m2. Táto suma sa zvyčajne znižuje s vyšším počtom m2, napríklad pri rozlohe nad 180 m2 môže klesnúť pod 750 €. Modulárne domy sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 900 až 1 000 € za m2. Priplatíte si pri výbere kvalitnejších materiálov, ako napríklad CLT panelov, u ktorých cena dosahuje až 1 300 € za m2. Pri svojpomocnej realizácii môžete teoreticky ušetriť zhruba 15 % nákladov. Rovnako ľahko ale môžete aj prerobiť, ak s výstavbou nemáte dostatočné skúsenosti.

Drevodom do 25 000 €

Do rozpočtu 25 000 € sa vošlo už niekoľko šikovných staviteľov. Výsledkom ich práce môže byť menší záhradný domček alebo chata. Dostupné sú i rodinné domy v podobe hrubých stavieb, v tejto cene zhruba do 30 m2. 

Drevodom do 30 000 €

Drevodom do 30 000 € môže mať podobu menšieho rodinného bungalovu, opäť v podobe hrubej stavby do 35 m2. Pritom netreba zabúdať, že hrubá stavba tvorí zhruba 35 – 50 % ceny celého domu.

Drevodom do 40 000 €

V rozpočte do 40 000 € môžete nájsť niekoľko dostupných projektov, zvyčajne prízemné holodom s oknami a zateplením do 50 m2. 

Drevodom do 50 000 €

Do tejto ceny sa môžete vojsť aj s holodomom do 100 m2, ak sa počas stavby nevyskytnú žiadne nečakané náklady. Realistická je aj predstava drevodomu na kľúč do 50 m2, samozrejme v závislosti od materiálov a vybavenia.

Drevodom nad 50 000 €

V rozpočte od 50 000 € do 80 000 € sa pohybuje veľká časť katalógových bungalovov do 100 m2 v prevedení holodom. Domčeky a chaty menších rozmerov sú dostupné aj na kľúč, opäť cena závisí od vašich požiadaviek.

3-izbový drevodom

Cena 3-izbových drevodomov závisí od veľkosti a počtu podlaží. 3- izbový domček môže mať 80 m2, ale pokojne aj 130 m2. Ak dom projektujete podľa svojich požiadaviek, myslite na minimálny rozmer izieb v rodinnom dome – 8 m2. Vtesnať do malého domčeka čo najväčší počet izieb je často nepraktické, niekedy priam nemožné. 

4-izbový drevodom

4-izbový drevodom výborne poslúži aj väčšej rodinke. Môže ísť o bungalovy alebo poschodové/podkrovné domy, ktoré znížia nároky na rozmery pozemku. Pri projektovaní zohľadnite aj to, či sú izby priechodné alebo nie. Ak túžite po 4 samostatných, uzavretých miestnostiach, rozmery domu budú o niečo väčšie.

5 a viac izbový drevodom

Rodinné drevodomy s 5 a viac izbami patria medzi nákladnejšie stavby. Cena takéhoto drevodomu na kľúč sa môže vyšplhať až na 150 000 €. Rozpočet môže navýšiť aj systém vykurovania alebo rekuperácie, ktorý treba prispôsobiť počtu izieb a ich rozloženiu.

Legislatíva a poistenie v prípade drevodomu alebo drevostavby

Drevodomy je možné poistiť ako každý iný dom v prípade, že sú pevne spojené so zemou a riadne skolaudované. Pred uzavretím poistenia je potrebné dodať pravdivé podklady, teda aj informáciu o tom, o aký typ stavby sa jedná. Keďže ide o drevostavbu, poisťovňa dom zaradí do príslušnej rizikovej skupiny, od čoho sa budú odvíjať aj podmienky poistenia. Ak vznikne škoda spôsobená napríklad požiarom a dom nebude zaradený v správnej rizikovej skupine, poisťovňa má po prešetrení nárok na zamietnutie poistného plnenia. 

Na čo nezabudnúť pri drevodomoch

Dôležitým parametrom je taktiež nízkoenergetickosť domu. Podľa legislatívy Európskej únie musia byť všetky novostavby od roku 2021 zaradené do energetickej triedy A0, teda mať takmer nulovú spotrebu energie. Modulárne domy a drevodomy všeobecne nemajú problémy so splnením týchto podmienok. Faktom ale je, že energetická trieda môže ovplyvniť aj cenu domu. Na druhej strane, o niečo drahší nízkoenergetický dom vám ušetrí náklady na energie v budúcnosti.

Počítajte s rezervou

Rozpočet na stavbu rodinného domu by ste nikdy nemali plánovať do posledného eura. Počas stavebných prác môže vzniknúť množstvo nečakaných výdavkov, napríklad pri poškodení stavebného materiálu alebo kvôli nepresným výpočtom. Väčšina stavebných ráta s touto rezervou už pri položkovom rozpočte, no aj tak by mal majiteľ budúceho domu počítať s tým, že niektoré stavebné práce zhltnú viac rozpočtu, než bolo plánované. Bez finančnej rezervy je často potrebné šetriť v záverečných častiach výstavby.