Modulárne domy tvorí základná konštrukcia, izolačné materiály a fasádny obklad. Medzi najpoužívanejšie stavebné materiály patrí drevo, oceľ a pozinkovaný plech.
Tieto stavebné materiály sú bežné pre modulárne domy
Modulárne domy sú modernou voľbou bývania, ktorá vás nezaťaží vysokými prevádzkovými nákladmi. Väčšina modulárnych domov spĺňa prísne kritériá nízkoenergetických stavieb. Úsporné až pasívne bývanie môžeme docieliť vďaka voľbe kvalitných materiálov, ktoré sa výstavbu modulárnych domov používajú.
Nosná konštrukcia modulárnych domov
Modulárny dom môže stáť na základovej plošine alebo drevených hranolov zapustených do zeme pomocou pilót. Základnú konštrukciu jednotlivých modulov tvoria drevené, oceľové alebo pozinkované plechové trámy, ktoré sa oplášťujú ďalšími materiálmi. Konštrukcia je zhotovená tak, aby sa jednotlivé moduly dali prepraviť a spojiť do požadovanej dispozície priamo na mieste výstavby.
Opláštenie a izolačné materiály
Plášť modelových domov tvorí sendvičová konštrukcia zložená z viacerých vrstiev. Dosky môžu byť sadrokartónové, sadrovláknité, cementotrieskové alebo drevotrieskové. Tie sú už vo výrobnej hale vyplnené izolačnými materiálmi, napríklad PUR penou alebo polystyrénom. Možné je aj dodatočné zateplenie domu zvnútra alebo zvonka. Steny sú následne upravené finálnou vrstvou, omietkou, plechom drevom a podobne. Fasádny obklad stien závisí od preferencií zákazníka, dekoračné možnosti sú prakticky neobmedzené. Výhodou modulových domov je, že opláštenie a fasádny obklad prebieha priamo vo výrobni, čím je možné kontrolovať jednotnú kvalitu aj farebnosť všetkých stien.
Strecha modulárneho domu
Každý z modulov domu má svoju vlastnú strechu, lepšie povedané uzatvorený strop. Hoci je zateplený, neplní funkciu plnohodnotnej strechy. Hlavným dôvodom je riešenie odvodu dažďovej vody a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Strecha modulárnych domov sa montuje až po umiestnení všetkých modulov. Môže byť sedlová alebo plochá. Najčastejším riešením je bezúdržbová plochá strecha, v prípade sedlovej strechy na dom pribudnú podporné panely konštruované rovnakým spôsobom, ako steny domu.
Okná na modulárnych domoch
Počet a rozmiestnenie okien na prefabrikovaných domoch je možné prispôsobiť potrebám zákazníka. Obľúbeným riešením sú aj presklené steny, ktoré zvyčajne pozostávajú z viacerých veľkoformátových okien alebo posuvných sklenených dverí. Menšia dispozícia modulárneho domu vďaka nim pôsobí otvorene a celý dom je dostatočne presvetlený. Výrobný postup umožňuje jednoduché umiestnenie okien do výšky, v ktorej by pri bežnej výstavbe spôsobovali problém. Modulárny dom je možné vybaviť oknami z dvoj- alebo trojvrstvového skla, ktoré ponúkajú dobré tepelnoizolačné vlastnosti.
Drevené modulové domy
Modulárne drevostavby sú v súčasnosti najrozšírenejším druhom drevodomov. Drevené modulárne domy prinášajú vysokú životnosť, tepelnú aj akustickú izoláciu. Základný drevený rám je možné opláštiť viacerými druhmi dosiek, od drevotrieskových až po sadrovláknité. Medzi vnútornými a vonkajšími doskami vzniká miesto na izolačné materiály a rozvody. Možnosti omietok sú opäť široké a výsledný modulový dom môže byť na nerozoznanie od klasickej murovanej stavby.
Plechové modulárne domy
Kontajnerové riešenie bývania je vhodné pre krátkodobé aj dlhodobé užívanie, či už ide o klasické unimobunky, alebo moderné kaviarne. Na tento účel je možné využiť aj ozajstný prepravný kontajner, no zvyčajne sa tento druh modulárneho domu vyrába priamo na účely bývania. Základom každého kontajnera je oceľový skelet – kocka alebo kváder zhotovený z oceľových profilov. Základné opláštenie je zvyčajne iba pozinkované, no plechový modulárny dom môže z výrobne vychádzať aj s klasickou fasádou alebo dekoratívnym obložením.
Modulárne domy sú vyrábané z funkčných a odolných materiálov, ktoré umožňujú rýchlu montáž na pozemku. Pôdorys takejto stavby môže byť prispôsobený potrebám zákazníka a upravený aj v budúcnosti. K modulárnemu domu je taktiež možné pristaviť garáž či funkčnú terasu pre maximum pohodlia celej rodiny.