Modulárne domy boli v minulosti  vnímané ako rýchla náhrada trvalého bývania, či akási prechodné fáza pre mladé rodiny. Dnes však modulárne domy v plnej miere nahrádzajú murované stavby rodinných domov, kancelárií či moderných chalúp, v mnohých ohľadoch murované stavby aj prekonávajú. Aké sú ich výhody a čo môže byť potenciálny problém?

Modulárne domy vznikajú ako nízkoenergetické alebo energeticky pasívne objekty, ktorých moduly sa budujú z prefabrikovaných sendvičových dielcov (panelov) na objednávku vo výrobných halách. Tie sa vo väčšine prípadov ďalej spájajú do modulov.

Akonáhle sú jednotlivé moduly zostavené, pripravujú sa na prevoz pomocou kamiónovej dopravy. Jednotlivé moduly stavby sú neskôr prevezené na miesto realizácie, na ktorom sa bude modulový dom osádzať. Modulárne domy  tak pozostávajú z častí – modulov, ktoré po spojení tvoria uzavretú plnohodnotnú stavbu.

Na pozemku sa moduly zvyčajne postavia už na vopred pripravené základy alebo na tzv. piloty či zemné skrutky a spoja do finálnej budovy. Ihneď po osadení sa modul napája aj na vopred pripravené inžinierske siete (Voda, elektrina, plyn, kanalizácia) a je pre majiteľa takmer okamžite k dispozícii na bývanie. Z toho vyplýva aj prvá výhoda modulárnych stavieb.

Výhody modulárnych domov

Rýchlosť výstavby bez ohľadu na počasie či ročné obdobia

Stavba klasického rodinného domu môže zabrať dlhé mesiace, v prípade stavieb na mieru aj roky. Príčinou sú často nechcené prestávky kvôli zlému počasiu a vlhkosti. Tieto veci na stavenisku neviete ako stavbyvedúci ovplyvniť.

Výroba modulárnych domov nie je závislá od počasia. Výrobný proces prebieha z väčšej časti v krytých halách za pomoci suchých procesov. To značne znižuje čas výrobného procesu. Výroba je v tomto prípade naozaj rýchlejšia, presnejšia a v ideálnych podmienkach. Výstavba domu vo fabrike nie je ničím rušená a podlieha prísnej kontrole kvality každého dielca. Veľa sendvičových panelov z ktorých sa ďalej skladajú jednotlivé moduly sú vopred naprojektované a niekedy vyrobené aj do zásob. Vznik nového modulárneho domu je tak otázkou niekoľkých týždňov (Od objednávky do nasťahovania uplynie zvyčajne 40-90 dní) . Z toho vyplýva aj ďalšia nesporná výhoda.

Cena je pevná bez neplánovaných výdavkov počas stavby

Okrem časovej úspory môžete s modulárnym domom ušetriť aj na nečakaných výdavkoch. Pri murovanej stavbe je ťažšie odhadnúť presný rozsah prác, časovú náročnosť projektu a tiež množstvo materiálu, ktorý bude potrebné objednať. Po zrátaní všetkých komplikácií bežnej mokrej stavby, dodatočných úprav a opráv z finančnej rezervy obvykle veľa nezostane a často je potom treba robiť kompromisy na vybavení domu. Tieto komplikácie a obmedzenia vám budú kaziť radosť z domu a realita sa od vášho vysnívaného domu postupom času môže výrazne líšíť. Modulárne domy na kľúč majú veľmi presne vypočítané náklady na výrobu a tak poznáte cenu domu vopred. Rozpočet je teda zmluvne stanovený, takto je zaručené, že nebudete platiť nič navyše. Takto dostanete dom za cenu za akú vám bol sľubený a v stave aký bol dohodnutý. Vaše vysnívané bývanie tak nebude akýmsi kompromisom vašich možností. Vďaka rýchlosti montáže a vopred pripravených postupov tiež klesá chybovosť, pravdepodobnosť poškodenia či zničenia hrubej stavby.

Nízka energetická náročnosť a lacná prevádzka modulárneho domu

Už samotný suchý spôsob výstavby predstavuje menšiu záťaž pre životné prostredie, než práca s ťažkou technikou na stavenisku. Okrem toho sú moderné modulárne domy stavané s ohľadom na úsporu energií a kvalitnou tepelnou izoláciou. Stavebné materiály modulárnych domov spolu s vhodným dispozičným riešením môžu ušetriť až polovicu nákladov na vykurovanie v porovnaní s bežnými novostavbami. V lete sa dom neprehrieva a v zime je v ňom príjemne teplo. Výsledkom je pohodlné a úsporné bývanie, na ktorom budete dlhodobo šetriť ešte roky po osadení modulov.

Opätovný transport a využitie stavby na prenajatom pozemku

Už vyššie spomínaný prevoz na miesto osadenia modulového domu je možné uskutočniť aj dodatočne. Modulárne stavby sa prevažne ( Mimo kioskov či mobilných kancelárií ) obvykle používajú ako stavby s trvalým učelom. Ak by však pre vás v budúcnosti vznikla potreba prevozu celého obytného objektu, modulárna stavba tento prevoz zvláda. Moduly sa vyrábajú a navrhujú tak, aby sa s nimi dalo dodatočne manipulovať. Týmto vzniká aj príležitosť budovať modulový dom po dohode aj na prenajatých pozemkoch. A akonáhle sa vám naskytne príležitosť kúpiť vlastný pozemok, dom si môžete nechať previezť.

“ alt=“Prevoz moduloveho domu na kamionoch, a vykladka“ />

Variabilita

Variabilita modulárnych domov je z pochopiteľných dôvodov mierne obmedzená v rámci aplikácií architektonických riešení na mieru. Väčšina modulov je však koncipovaná tak, aby sa dali spájať a spolu tak dokážu vytvoriť ohromné množstvo dispozičných riešení s možnosťou ďalšieho rozširovania obytného priestoru podľa potrieb majiteľov.  Jednoducho si zvolíte veľkosť,tvar a počty modulov, ktoré potrebujete teraz, neskôr ju rozšírite, presne podľa vašich predstáv a potrieb.

“ alt=“Možnosti variability modulárneho domu“ />

Enviromentálny presah

Modulárne domy sú kompaktnejšie, presnejšie vyrobené a obvykle aj lepšie izolované ako bežné murované domy. Na ich výstavbu je tak nutné minúť menej materiálu, ostáva menej odpadu a na vykurovanie je tak nutné vynaložiť v priemere menej energií. Celková uhlíková stopa bývania od výroby až po bývanie je preto jedna z najekonomickejších a aj najekologickejších možností.

Nevýhody modulárnych domov

O niečo viac hluku

Ak ste zvyknutí na ruch života v bytovke, s bývaním v modulovom dome nebudete mať problém. „Ľahkosť” celej stavby a hrúbka stien sú však dôvodom, prečo z jednej izby do druhej preniká viac zvukov, než v murovaných domoch. V prípade poschodového prefabrikátu môže začuť aj dupanie v izbách na poschodí. Ak plánujete stavať pri rušnej ceste alebo vám doma pobehuje niekoľko detí, oplatí sa dodatočne investovať do zvukovej izolácie stien a stropov (akustický molitan, polyuretánová pena a podobne).

Menšia architektonická rozmanitosť a menšie obytné priestory

Možností prevedenia modulového domu je rozhodne viac, než uvidíte v katalógu výrobcu. Veľkosť domu, rozloženie modulov a dispozíciu môžete prispôsobiť svojim potrebám. Aj napriek tomu je potrebné rátať s určitými obmedzeniami. Jednotlivé moduly môžu byť len tak veľké, aby sa dali bezpečne prepraviť po pozemných komunikáciách a počet poschodí je obvykle obmedzený na jedno. (Po posilnení statických štruktúr stavby, je však možné budovať aj poschodia. ( Podmienky sa môžu líšiť systém od systému, preto je dobré sa informovať u výrobcu). Modulárny dom nemusí vyzerať ako veľká sivá škatuľa, no ak túžite po neštandardných architektonických prvkoch, prefarikované domy nemusia byť to pravé pre vás.

Modulárne domy: Pre koho sú?

  1. Nemáte čas stavať štandardnú stavbu, prípadne nemáte k dispozícii vlastný pozemok
  2. Potrebujete sa presťahovať čo najskôr do nového domova
  3. Pozemok sa nachádza mimo vášho aktuálneho miesta pobytu a dochádzanie na stavbu neprichádza v úvahu
  4. Máte obmedzené prostriedky na financovanie celého projektu