Architekti a stavitelia sa v posledných rokoch čoraz viac zameriavajú na drevo – prírodný a zdravý materiál, ktorého nepretržite dorastá viac, než sa spotrebuje. Drevo je ekologický, vizuálne príjemný materiál s výbornými vlastnosťami. Navyše má širokú škálu využití, príkladom čoho sú aj CLT panely.

Skratka CLT v angličtine znamená „Cross Laminated Timber“, teda krížom lepené drevo. Jedná sa o inovatívny stavebný materiál, ktorého základ tvoria drevené lamely. Tie sa na seba ukladajú vo viacerých vrstvách, pričom každá z nich je lepená kolmo na tú predchádzajúcu. Touto technológiou sa vytvorí stavebný s mimoriadnou nosnosťou a odolnosťou.

V posledných rokoch sa CLT panely stávajú veľmi populárnymi kvôli mnohým výhodám, ktoré ponúkajú: rýchlosť výstavby, presnosť pri odhadovaní nákladov, energetická hospodárnosť aj vynikajúca odolnosť pri zemetrasení. Veľkým aspektom je aj udržateľnosť a ekológia. Z CLT panelov sa dá vyrobiť prakticky čokoľvek, od dekoračných obkladov až po celé domy. Inšpirujte sa modernými konštrukciami, ktoré využívajú CLT panely ako stavebný a dekoračný materiál súčasne. 

Chata z CLT panelov

Milovníci prírody ocenia atmosféru drevenej chaty na vidieku či na horách. Skvelou voľbou na jej stavbu sú CLT panely. Z nich môžete vytvoriť architektonicky moderný domček, ktorý  dokonale zapadne do prírodného prostredia.

Dom z CLT panelov

CLT panely sú čoraz častejšie používané na stavbu rodinných domov. Aj tu vidíme veľký architektonický potenciál, ktorý sa navyše spája s príjemnou vnútornou klímou a lákavým vzhľadom dreva v exteriéri aj interiéri.

Obklad z CLT panelov

CLT panely majú široké dekoračné využitie. Vyrábajú sa v rôznych hrúbkach, vďaka čomu ich môžete použiť aj na výrobu nábytku, ako deliace priečky alebo ako dekoračný prvok. Obklady z CLT panelov sú vhodným riešením pre interiér aj exteriér.

Podlaha z CLT panelov

 

Vďaka špeciálnej technickej úprave sú CLT panely vhodné aj na konštrukciu podláh. CLT panely poskytujú izoláciu proti vibráciám, nevŕzgajú a majú aj skvelé akustické aj termoregulačné vlastnosti.

Schody z CLT panelov

Schodisko z CLT panelov už na prvý pohľad zaujme svojím vzhľadom. Vďaka univerzálnosti tohto materiálu je možné vyrábať aj schody so zabudovaným úložným priestorom.

Terasa z CLT panelov

Balkóny alebo terasy z CLT panelov vynikajú trvácnosťou a odolnosťou voči počasiu. Sú dostatočne stabilné a v porovnaní s betónom aj ľahké. Z CLT panelov môžete postaviť terasu ľubovoľnej veľkosti a tvaru.