Drevo ako stavebný materiál sprevádza človeka už od nepamäti. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné a má vynikajúce vlastnosti. Stavby z neho – drevodomy – poskytujú svojim obyvateľom pohodlie, zdravé prostredie aj úsporu energií. Prečo zvážiť stavbu drevodomu a v čom sa líši od murovanej stavby?

Čo je to drevodom

Drevodom môžeme jednoducho definovať ako dom z dreva. Zvyčajne hovoríme o stavbe, ktorá využíva z väčšej časti drevo, ale môže obsahovať napríklad kovovú konštrukciu, byť zateplená alebo omietnutá. Drevodomy slúžia ako celoročne obývateľné stavby, rekreačné chaty či kancelárie a dokonca môžu byť aj mobilné, teda prenosné. Existujú viaceré druhy drevodomov, ktoré sa líšia konštrukciou aj vzhľadom:

  • Dom z guľatiny alebo hranolov – klasická drevenica z ošetreného dreva, zvyčajne bez vonkajšieho obkladu
  • Montovaný dom – drevodom postavený buď na základe stĺpikovej alebo rámovej konštrukcie a drevenom opláštení, ktorého vlastnosti môžu byť vylepšené ďalšími materiálmi (izolácia, omietka, obklady), tzv. sendvičový drevodom.
  • Panelový drevodom – panely stien, priečok, podlahy a strechy sa zhotovia v továrni a neskôr spoja na stavenisku.
  • Modulárny dom z dreva – jednotlivé moduly (miestnosti) sa zhotovia už v továrni a neskôr spoja na stavenisku.

Výhody a vlastnosti drevodomu

Drevodomy majú vo všeobecnosti vynikajúce fyzikálne, estetické a technologické vlastnosti. Drevo ponúka dobrý pomer nosnosti voči vlastnej hmotnosti, je pružné a pevné, tepelne vodivé a schopné regulovať vlhkosť. Dokáže udržať príjemnú teplotu v interiéri počas zimy aj leta. Okrem toho má zápornú bilanciu CO2, čo znamená, že pohlcuje viac oxidu uhličitého a iných škodlivín, ako vznikne pri jeho následnom spracovaní a stavbe.

Drevodom môže vyzerať na nerozoznanie od tehlovej stavby, no rovnako je možné povýšiť drevo na estetický prvok, ktorý bude v interiéri (alebo aj exteriéri) viditeľný. To znamená, že v drevodome sa môže bývať príjemne a útulne ako v pravej drevenici, ale aj tak, ako v bežnom murovanom dome, len s rozdielnymi nákladmi a procesom výstavby. Drevo je spoľahlivý stavebný materiál, znižuje náklady na údržbu, modernizáciu aj rekonštrukciu budov.

Rýchlosť výstavby domu

Doba výstavby montovaných drevodomov je niekoľkonásobne kratšia ako klasické murovanie, pretože ide o suchú výstavbu. Po zhotovení základovej dosky zaberie montáž domu niekoľko týždňov. Montované drevostavby sa zhotovujú suchým procesom, čiže z materiálov, ktoré nevyžadujú vysúšanie obsiahnutej vody. Tým sa skráti čas výstavby a zároveň výroba panelov môže prebiehať v továrni bez ohľadu na ročné obdobie a počasie

Dobré fyzikálne vlastnosti dreva

Drevo a stavebné výrobky z dreva vynikajú tepelno-technickými vlastnosťami a celkovo nízkou energetickou bilanciou. Drevo má vysokú pevnosť, pružnosť a schopnosť regulovať vlhkosť. Izolácie v stenách a priečkach eliminujú nielen tepelné straty, ale pôsobia aj ako zvukový izolant. Ticho a pohoda sú preto ďalšou výhodou týchto domov. 

Zdravé bývanie

Prírodné stavebné materiály zabezpečujú plynulú výmenu vzduchu a difúziu vodnej pary konštrukciou. To vplýva aj na kvalitu ovzdušia. S použitím kvalitných prírodných materiálov v dome dosiahneme zdravé a čisté prostredie, bez nebezpečných látok. Hoci je drevo mnohokrát potrebné chemicky upraviť, moderné prostriedky neobsahujú škodliviny a neohrozujú zdravie človeka.

Nízka energetická náročnosť výstavby

Pri výstavbe domov treba brať do úvahy nielen energetickú kategóriu hotového domu, ale aj energiu potrebnú na jeho zhotovenie. Drevodomy v tomto prípade vyhrávajú nad väčšinou moderných materiálov. Drevo je obnoviteľný, biologicky rozložiteľný zdroj, ktorý patrí do prirodzeného prírodného reťazca. Aj po skončení životného cyklu z neho dokážeme získať energiu. Významný je aj pomer nosnosti a hmotnosti dreva. Napríklad pri výrobe dreveného nosníka sa spotrebuje niekoľkonásobne menej energie, ako pri výrobe rovnakého prvku zo železobetónu.

Estetické vlastnosti dreva

Veľkú výhodou dreva je jeho estetika. Dostupné je široké spektrum farieb a kresieb, v závislosti od druhu stromu alebo dodatočných úprav dreva. Drevo sa výborne kombinuje s ďalšími modernými materiálmi v interiéri. Dom z dreva sa prirodzene prepája s okolitou prírodou, preto sa drevený exteriér často uprednostňuje na vidieku alebo pri stavaní víkendových chát. V neposlednom rade má vzhľad dreva pozitívny dopad na psychiku človeka, vytvára príjemnú atmosféru, vôňu a klímu.

Nevýhody drevodomu

Najväčším nepriateľom drevostavby je vlhkosť. Ak však drevo dostatočne ochránite, nedostane šancu drevokazný hmyz ani huby. Ochrana domu sa odvíja najmä od kvalitnej strešnej krytiny a izolácia od spodnej a zrážkovej vody. Technologické úpravy dreva často zahŕňajú aj sušenie, aby drevené trámy a priečky obsahovali optimálne percento vlhkosti.

V súvislosti s drevodomami sa často hovorí o vŕzganí a „pracovaní” dreva, ktoré zvukom ruší obyvateľov domu. Spôsobuje ich fakt, že drevo pri veľkých zmenách vlhkosti mení svoj tvar. Aj v tomto prípade platí, že ošetrenie dreva a prevencia pred prístupom vlhkosti pomáha problému predchádzať. Odpruženie horizontálnej konštrukcie, podlahovej krytiny alebo aj použitie drevobetónových stropov môže prispieť k odhlučneniu a k odstráneniu vŕzgania pri chôdzi.

Náročnosť výstavby

Z hľadiska náročnosti stavebných prác sú montované drevodomy technologicky náročnejšie, než murované stavby. Kvalita odvedenej práce je mimoriadne dôležitá, rovnako aj presnosť montáže. Do stien sa nesmie dostať žiadna vlhkosť, izolácia musí zostať neporušená a všetky časti domu musia do seba zapadnúť na milimeter presne. Z toho dôvodu sa neodporúča stavať drevodom svojpomocne. Výstavbu by ste mali zveriť do rúk odborníkom, ktorí sú zaškolení pre konkrétny stavebný systém.

Životnosť drevodomu

O drevostavbách často koluje mýtus, že majú krátku životnosť. Nie je to celkom tak. Ak je drevodom precízne postavený a na jeho stavbu sa použili naozaj kvalitné materiály, budú v ňom vedieť bez problémov bývať dve až tri generácie. Príkladom sú 200 až 400 ročné historické drevostavby. Častou obavou je aj odolnosť drevodomov voči počasiu, škodcom a plesniam. Moderné technológie spracovania dreva riešia aj tento problém, odolnosť je vďaka tomu porovnateľná s murovaným domom. 

Rozdiel medzi drevodomom a murovaným domom

Konštrukciu murovaného domu tvorí zväčša tehla, malta a betón. Ide o výstavbu z neobnoviteľných zdrojov, často preto nastáva problém pri likvidácií alebo rekonštrukcií takéhoto domu. Množstvo neekologického odpadu vo väčšine prípadov nemá ďalšie využitie. Naopak, odpad z drevodomov môžeme ďalej spracovať. Výrazný rozdiel je aj v rýchlosti stavby. Okrem budovania základov sa v procese výstavby drevodomu nenachádza takmer žiadna vlhkosť, takže práce môžu napredovať rýchlejším tempom. 

Drevodomy môžu byť v porovnaní s murovanými domami lacnejšie, mnohé ale závisí od použitých materiálov a technológií. Vzhľadom na to, že cena murovaných domov je veľmi rozmanitá, drevodom nemusí byť nutne lacnejší. Ušetriť ale môžete vďaka rýchlejšiemu sťahovaniu, ak počas stavania domu bývate v podnájme.

Rozdiel medzi drevodomom a modulárnym domom

Domy oboch typov sú samozrejme postavené z dreva, no existuje medzi nimi niekoľko rozdielov. Modulárne domy sú vyrobené z niekoľkých vopred pripravených modulov, ktoré sa vyrábajú v továrni a následne prepravujú na stavenisko. Kvôli prepravným požiadavkám je veľkosť modulov obmedzená. Drevodom sa stavia priamo na pozemku, kde aj napriek rýchlosti výstavby podlieha vplyvom počasia.

Rozdiel v cene je minimálny, no vo väčšine prípadov sú modulárne domy o niečo lacnejšie. Dôvodom je vysoká štandardizácia modulov aj rýchlejšia, riadená výroba v hale. Tá navyše umožňuje prísnejšiu kontrolu kvality. Modulárny dom podlieha rovnakým požiadavkám ako drevodom, a to z hľadiska životnosti, požiarnej bezpečnosti aj ochrany pred poveternostnými podmienkami.

Sú drevodomy nízkoenergetické?

 Drevo je vďaka svojim technickým vlastnostiam ideálnym materiálom pre stavbu nízkoenergetických domov. Pri certifikácii podlieha nízkoenergetický dom z dreva rovnakým podmienkam, ako bežné murované stavby. Výborné tepelnoizolačné vlastnosti umožňujú moderným drevodomom dosiahnuť až 2/3 úspory v porovnaní s klasickou murovanou stavbou. Okrem tepelnej pohody v zime vám drevodom poskytne aj príjemnú klímu v lete – dom sa nebude prehrievať ani slnečným žiarením. Energetická náročnosť sa odvíja od použitých materiálov, pre pasívny dom je potrebné do obvodových konštrukcií použiť tepelnú izoláciu s hrúbkou približne 400 mm

Materiály potrebné na stavbu drevodomu

Najčastejším konštrukčným typom drevodomu je „sendvičová” stavba. Základ tvorí skeletová konštrukcia z drevených trámov. Rám steny sa najskôr zmontuje vo vodorovnej polohe a potom sa vztýči do polohy zvislej, v ktorej sa pripevní na základovú dosku alebo pätky. Na opláštenie sa používa drevotriesková doska, OSB doska, sadrovláknitá doska alebo cementotriesková doska. Rám sa následne vyplní tepelnou izoláciou, najčastejšie minerálnou penou.

Drevený rám je konštrukčne prispôsobený funkcii, ktorú plní (obvodový, priečkový, stropný, strešný alebo podlahový). OSB dosky patria medzi najčastejšie používané materiály na stavbu drevodomu. Dodávajú domu stabilitu, ktorá je minimálne taká pevná, ako steny obyčajného murovaného domu. Zabezpečujú priestorové stuženie, parotesnosť a vzduchotesnosť.

Ak ide o panelový alebo modulárny dom, príprava rámu prebieha už v továrni. Zateplenie, okná, dvere a niekedy aj finálne povrchové úpravy môžu byť dokončené pred tým, než sa panely dopravia na stavenisko. Na mieste stavby sa už len spájajú do hotovej konštrukcie stavby. 

Drevodom a oheň: zvýšené riziko požiaru?

Obavy, že drevený dom je náchylnejší na vznik požiaru, sú bezdôvodné. Drevostavby musia spĺňať rovnaké protipožiarne predpisy ako murované domy. V niektorých ohľadoch sa dokonca na drevostavby pozerá oveľa prísnejšie. Vhodná úprava dreva použitého na stavbu dokáže odolávať ohňu aj vode pri hasení. Rovnako je bezproblémové aj poistenie domu proti požiaru

Drevodom a poistenie majetku

Ochrana majetku je dôležitá v prípade každej stavby, výnimkou nie je ani drevodom. Poistenie nehnuteľnosti poskytuje istotu, že v prípade nepredvídateľných situácií poisťovňa uhradí náklady spojené s odstraňovaním následkov poistnej udalosti. Skolaudovaný drevodom môžete poistiť rovnako ako murovanú stavbu. V prípade, že nové bývanie financujete prostredníctvom úveru, poistenie nehnuteľnosti môže banka považovať za povinné. 

Cena drevodomu

Všeobecne platí, že cena drevodomu je podobná cene murovanej stavby. Náklady sa líšia  v závislosti od projektu a vašich požiadaviek. Bežná stĺpiková konštrukcia patrí k najdostupnejším riešeniam pre výstavbu domu. Bežná cena drevodomu sa pohybuje od 800 do 1 300 eur za m2. Pri stavaní drevodomu netreba mať obavy ani z možností financovania, banky totiž bez problémov poskytujú úvery a hypotéky pri výstavbe drevodomov.

Zdanlivo lacnejší variant je svojpomocné postavenie drevodomu. Samozrejme, dá sa to, ale neodborná montáž domu často vedie k množstvu problémov. Pokiaľ majiteľ budúceho drevodomu nie je odborne zdatný alebo nemá dostatok času na prácu na stavbe, je vhodnejšie nechať dom postaviť stavebnej firme. Dôsledná a odborná práca je niečo, na čom sa pri stavbe domu neoplatí šetriť.