Kontajnerové domy sú vhodné aj na bývanie, zaujmú hlavne vďaka nižšej cene. Ako postaviť kontajnerový dom a pre koho sú vhodné obytné kontajnery na kľúč?

Kontajnerové domy: Všetko, čo by ste o nich mali vedieť

Netradičné stavby z recyklovaných materiálov, ktoré dokážu zaujať už z diaľky. Aj tak môžeme opísať kontajnerové domy, alternatívne budovy vyrobené z prepravných kontajnerov. Uvažujete nad bývaním či podnikaním v dome z kontajnerov? Prinášame vám prehľad všetkých dôležitých informácií, ktoré potrebujete pred výstavbou či kúpou kontajnerového domu.

V priebehu posledných desaťročí sa prepravné kontajnery stali neoddeliteľnou súčasťou lodnej a železničnej dopravy. Spolu s ich rozsiahlym využitím sa však objavila aj nová výzva: prebytok použitých kontajnerov. Odolných oceľových objektov sa chytili šikovní (profesionálni i amatérski) architekti, ktorí našli spôsob, ako premeniť nepotrebné kontajnery na moderné bývanie. 

Záujem o kontajnerové domy nie je iba najnovším trendom, ale často aj súčasťou plánu na úsporu financií pri stavbe domu alebo prevádzkových priestorov. V posledných rokoch sa s týmto druhom stavby stretávame čoraz častejšie aj na Slovensku. Mnoho potenciálnych majiteľov domov hľadá nižšie náklady na výstavbu a údržbu, čo obytné kontajnery môžu ponúknuť.

Čo sú kontajnerové domy?

Kontajnerový dom je akákoľvek budova vyrobená z prepravného kontajnera, pričom rozmery a prevedenie kontajnerových domov môžu byť veľmi rozmanité. Námorné oceľové kontajnery sa zvyčajne vyrábajú v štandardizovaných veľkostiach, s univerzálnym označením v stopách: 20′, 40′, 40′ High-cube (vyšší kontajner) a 45′ High-cube. Tieto kompaktné priestory môžu slúžiť ako samostatné malé domy alebo kancelárie. 

Väčšie kontajnerové domy vznikajú spojením viacerých kontajnerov, či už v rade za sebou alebo do výšky, pre vytvorenie poschodového domu. V domoch z viacerých kontajnerov sa steny často odstraňujú, vďaka čomu vznikajú moderné, priestranné interiéry. Dom z kontajnerov je možné postaviť aj s použitím iných stavebných materiálov, napríklad vonkajších obkladov.

Odkiaľ prepravné kontajnery pochádzajú a ako si ich zaobstarať?

Ak si kúpite úplne nový prepravný kontajner, bude pravdepodobne pochádzať od výrobcov v Číne. Čínska spoločnosť CIMC vyrába okolo 82 % svetových oceľových prepravných kontajnerov. Použité prepravné kontajnery sú ekologickejšou a cenovo prijateľnejšou voľbou, musíte však starostlivo skontrolovať ich stav. Venujte pozornosť certifikáciám a označeniam. 

Kontajner na bývanie by mal byť klasifikovaný ako WWT – „Wind & Water Tight”, teda odolný voči vetru a vode. Kontajnery označené ako „As is” mohli byť použité na prepravu nebezpečných chemikálií, môžu byť hrdzavé, mať netesniace dvere alebo otvory. Sú zo všetkých najlacnejšie, no často veľmi poškodené. Tieto sa neodporúčajú pre výstavbu domov.

Prepravné kontajnery sa opotrebujú a poškodzujú hlavne pri zdvíhaní a presune. Ak hľadáte použitý kontajner v čo najlepšom stave, zamerajte sa na označenie „One trip”. Ide o takmer nový kontajner, ktorý má za sebou iba jednu medzinárodnú cestu – z továrne do cieľovej krajiny. Hoci nebol použitý opakovane, aj takýto kontajner môže mať menšie preliačiny či škrabance. Pred kúpou kontajnera sa preto netreba riadiť iba jeho označením, o skutočnom stave sa oplatí presvedčiť na vlastné oči.

Cena prepravných kontajnerov

Cena kontajnerov závisí od ich rozmerov aj stavu. Menšie prepravné kontajnery môžete kúpiť aj do 1 000 eur, pri tých väčších a novších sa pozeráme na rozsah 3 000 až 5 000 eur. Pozor, nejde o hotové kontajnerové domy, iba bežné prepravné kontajnery.

Použité kontajnery môžete kúpiť od národných alebo lokálnych predajcov, dostupné sú aj na rôznych bazároch. Odporúčame nákup u dôveryhodných predajcov, ktorí majú ku kontajnerom všetky potrebné certifikáty. K cene je potrebné prirátať aj náklady na dopravu a, samozrejme, náklady na úpravu kontajnera na obytný priestor.   

Najmenšie štandardné 20 stopové kontajnery je možné premiestňovať pomocou vysokozdvižného vozíka a ťahať ich na odťahových vozidlách. Väčšie, 40 stopové kontajnery, zvyčajne vyžadujú žeriav. Väčšina overených predajcov dokáže zabezpečiť prepravu na váš pozemok aj s potrebnými povoleniami.

Ak chcete ísť „na istotu”, môžete si svoj kontajnerový dom nechať postaviť odborníkmi. Viaceré spoločnosti dnes ponúkajú kontajnerové domy na kľúč. Líšia sa štýlom, rozmermi a cenou, takže sú vhodné na rôzne účely. Ponúkajú praktické riešenie pre každého, kto chce dom z kontajnerov, no nechce si ho postaviť sám.

Aký druh povolenia potrebujete na stavbu kontajnerového domu?

Architektúra kontajnerových domov je stále relatívne nová, takže riešenie povolení pred výstavbou nemusí byť celkom priamočiare. Ak chcete obytný kontajner využívať na celoročné bývanie a plne ním nahradiť rodinný dom, stavebný úrad ho pravdepodobne bude považovať za klasickú stavbu. Spadá teda pod stavebný zákon a musí spĺňať rovnaké štandardy, ako bežné stavby, aby mohol byť skolaudovaný.

Obytné kontajnery môžu byť za určitých okolností považované aj za výrobky plniace funkciu stavby, napríklad ak sa jedná o malý záhradný domček alebo objekt na podnikanie. Na postavenie menších kontajnerov (do 25 metrov štvorcových podlahovej plochy) postačuje ohlásenie stavebnému úradu. Najlepšie urobíte, ak sa spojíte so stavebným úradom, kde vám pracovníci s určitosťou povedia, aké povolenia potrebujete. Každý projekt je iný a o klasifikácií takýchto budov často rozhodujú detaily.

Ako postaviť kontajnerový dom?

Ak sa rozhodnete postaviť si kontajnerový dom svojpomocne, dajte si záležať na kvalite vybraného kontajneru. Najskôr bude potrebné vytvoriť stabilné základy a zabezpečiť dodávku inžinierskych sietí. Po umiestnení kontajnera na miesto prichádza na rad úprava vnútorných priečok, montáž okien a dverí. V tomto kroku je dôležité, aby ste významne nenarušili nosné steny kontajnera a tým neohrozili stabilitu stavby. Všetky úpravy kontajnerov musia byť vopred schválené odborníkom. 

Myslite na to, že okná aj dvere musia byť spevnené a perfektne utesnené. Na rad prichádza izolácia, kvôli rozmerom kontajnera sa väčšinou umiestňuje z vonkajšej strany. Použiť môžete minerálnu vatu, PUR penu či polystyrén. Nasledujú práce nevyhnutné pred kolaudáciou: vnútorné obklady, podlahy, schodiská a prípojky. Úprava vonkajších stien a exteriéru je zvyčajne posledným krokom, ktorým svoje bývanie dotiahnete k dokonalosti. 

Oplatí sa kúpiť kontajnerový dom na kľúč?

Predstava, že si dom z kontajnerov postavíte vlastnoručne, je pre mnohých ľudí veľmi lákavá. Faktom ale zostáva, že práca s takto špecifickým objektom prináša mnohé výzvy. Samotným kontajnerom to iba začína, proces „prerábky” je omnoho komplikovanejší. Základy, montáž okien a dverí, izolácia, podlahy, kúrenie a rozvody – všetky stavebné práce vyžadujú iné postupy, než v prípade drevodomu alebo murovanej stavby.

Ak máte záujem o kontajnerový dom, jeho výstavbu môžete zveriť do rúk odborníkom. Stavba domu na kľúč aj v tomto prípade šetrí predovšetkým čas. Firmy, ktoré sa špecializujú na výstavbu kontajnerových domov, dokážu vyprodukovať funkčné a estetické riešenie pre vaše bývanie. Navyše za prijateľnú cenu, ktorá je častokrát nižšia, než náklady na vlastnoručnú úpravu kontajnera. 

Koľko trvá výstavba kontajnerového domu?

Postaviť menší kontajnerový dom na prechodné bývanie trvá rádovo niekoľko týždňov. Čas výstavby ovplyvní rozloha, náročnosť terénnych úprav aj stavebných prác. Výstavba kontajnerového domu s rozlohou od 100 do 120 štvorcových metrov zvyčajne nezaberie viac, ako 4 mesiace. Bežná murovaná stavba môže trvať 2- až 3-násobne dlhší čas.

Ako ovplyvní kontajnerové domy cena?

Každý kontajnerový dom je iný, a preto je aj cena kontajnerového domu vždy individuálna. Cenu domov ovplyvňuje ich rozloha, použité materiály aj účel, na aký sú postavené. Malé kontajnerové kancelárie bez vykurovania či prívodu vody budú vždy lacnejšie, než plne funkčné rodinné kontajnerové domy. Nižšie rozvádzame orientačný cenník kontajnerových domov pre lepšiu predstavu o tom, čo môžete očakávať od daného rozpočtu.

Obytné kontajnery do 10 000 eur

Kontajnery prispôsobené na bývanie sú dostupné už od 10 000 eur. Zvyčajne ide o malé, jedno-kontajnerové budovy určené na prechodné bývanie, záhradné domčeky alebo menšie priestory pre kanceláriu. V tejto cenovej hladine si môžete zaobstarať hrubú kontajnerovú stavbu s dverami, oknami a zateplením. Rozmery takéhoto domčeka nezvyknú presiahnuť 20 metrov štvorcových.

Obytné kontajnery do 15 000 eur

Podobne ako v predchádzajúcej kategórií, aj pri cene do 15 000 eur pôjde o hrubú kontajnerovú stavbu, ktorá bude vyžadovať dodatočné práce. Môžete získať zaujímavejšie vonkajšie obloženie či viac priestoru, zhruba do 30 metrov štvorcových. 

Kontajnerové domy do 30 000 eur

Na kúpu menšieho kontajnerového holodomu, ktorý už bude mať dokončený strop, podlahu, kompletnú elektroinštaláciu, rozvody a kúrenie, budete potrebovať okolo 30 000 eur. Stále však pôjde o pomerne malú stavbu s rozlohou do 50 metrov štvorcových. V podobnej cenovej hladine sa pohybujú aj najmenšie kontajnerové stavby na kľúč so základným vybavením, zvyčajne do 25 metrov štvorcových.

Kontajnerové domy do 50 000 eur

Ak ste pripravený investovať do svojho bývania o niečo viac, budete mať aj viaceré zaujímavé možnosti. Za 50 000 eur si môžete zaobstarať príjemný dvojizbový kontajnerový domček na kľúč, alebo holodom do 100 metrov štvorcových. V tejto cenovej hladine sa pohybuje väčšina menších domov určených na celoročné bývanie.

Kontajnerové domy do 100 000 eur

S rozpočtom 50 až 100 000 eur môžete bez ťažkostí získať plne funkčný rodinný kontajnerový dom na kľúč. Pri dolnej cenovej hranici hovoríme o rozlohe 50-70 metrov štvorcových, pri tej hornej môže ísť o poschodový dom alebo bungalov s rozlohou 120 a viac metrov štvorcových.

Kontajnerové domy na prenájom

Obytné kontajnery si v prípade záujmu môžete aj prenajať. Väčšinou ide o budovy na dočasné ubytovanie, kontajnerové prevádzky (stánky s občerstvením a podobne), obchodné alebo kancelárske budovy. Kontajnerové domy na prenájom sa v závislosti od vybavenia prenajímajú za cenu od 3 do 10 eur za deň.

Spomenuté cenové hladiny sú orientačné a týkajú sa prevažne katalógových stavieb. Za úpravy alebo vlastný projekt na mieru zaplatíte vždy viac. Všeobecne ale platí, že výstavba kontajnerového domu je v porovnaní s murovanou stavbou lacnejšia, a to aj po prirátaní ceny za prepravu a montáž.

Aké sú výhody a nevýhody obytných kontajnerov?

Medzi hlavné výhody kontajnerových domov patrí jednoduchosť a rýchlosť výstavby. Tak ako montáž, aj väčšina stavebných kontrol prebieha v továrni, vďaka čomu je možné ľahšie zabezpečiť kvalitu odvedenej práce. S použitím kontajnerov šetríte aj na stavebných nákladoch. Ako akýkoľvek iný dom, aj obytný kontajner môže byť postavený presne podľa vašich požiadaviek z hľadiska dispozičného riešenia. Kontajnerový dom môžete kedykoľvek rozšíriť alebo premiestniť. Zároveň ide o vhodnú alternatívu pre menšie pozemky.

Potenciálnou nevýhodou je, že kovový materiál kontajnerov môže sťažiť inštaláciu izolácie. Zatiaľ čo typické drevené steny modulárnych domov majú dutinu na izoláciu, vlnité kovové bočné strany prepravného kontajnera nie. Veľké projekty, ktoré používajú viac kontajnerov, môžu tiež vyžadovať rozsiahle vystuženie oceľou, čo zvyšuje potenciálne náklady.

Obytný kontajner alebo modulárny dom?

Technicky vzaté, všetky kontajnerové domy môžeme klasifikovať ako montované domy, pretože väčšina výroby sa vykonáva vo fabrike. Výstavba kontajnerového domu prebieha za sucha, rovnako ako pri modulových drevodomoch. Tak ako prefabrikované drevostavby a iné modulárne domy, aj obytné kontajnery prinášajú mnohé výhody z hľadiska rýchlosti stavby, cenovej dostupnosti a modularity. Hlavným rozdielom je teda materiál, z ktorého sú moduly/kontajnery vyrobené. 

Kontajnery sú esteticky výrazné, čo ich odlišuje od bežnej stavby. Tento vzhľad nemusí byť pre každého a to je jeden z dôvodov, prečo sa niektorí ľudia prikláňajú k drevostavbe. Netušia, že kontajnerové domy už dávno nemusia vyzerať ako veľké, neupravené kovové kocky. Dnes sú už dostupné široké možnosti architektonických úprav, vonkajších obkladov a dekoračných prvkov, ktoré premenia obyčajný kontajner na útulný domov.

Sú kontajnerové domy ekologické?

Nízkoenergetický dom je štandardom pre všetky moderné stavby. Hlavné kritérium, ktoré musí nízkoenergetická stavba spĺňať, sú dobré tepelnoizolačné vlastnosti a vhodný výber vykurovania. Otázkou teda zostáva, ako riešiť zateplenie kontajnerového domu na základe polohy, kúrenia, sezónnosti bývania a ďalších parametrov. Kovové stavby sa počas leta prehrejú rýchlejšie než murované domy, čo treba zohľadniť aj pri výbere izolácie. Tá by mala byť vyslovene bezchybná, inak riskujete úniky tepla a kondenzáciu. Úpravu kontajnera na obytný priestor zverte do rúk odborníkom, skúsenosti so zateplením bežných stavieb nemusia na túto úlohu postačovať.

Opätovné použitie bezpečného prepravného kontajnera je vynikajúcim príkladom výstavby z recyklovaných materiálov. Kontajnerové domy zvyčajne využívajú menej iných stavebných materiálov, ako je drevo a murivo. Majitelia, ktorí sú otvorení alternatívnym obytným priestorom, do nich často začleňujú aj ďalšie ekologické prvky. Príkladom sú solárne panely, ekologické kúrenie či systémy na zachytávanie dažďovej vody. Kontajnerové bývanie tak nemusí mať významný negatívny dopad na životné prostredie a dá sa považovať za nízkoenergetickú stavbu.

Aké majú obytné kontajnery využitie?

Obytné kontajnery sú mimoriadne všestranné objekty, ktoré môžete využiť na rôzne účely. Trend ekologického bývania v menšom priestore je stále na vzostupe, k rodinám sa pridávajú sa aj firmy a podnikatelia, ktorí hľadajú vhodné priestory na prácu. Prepravné kontajnery môžete upraviť a zariadiť podľa vašich predstáv, čo prináša viaceré kreatívne využitia.

Kontajnerové domy na bývanie

Kontajnerový dom dokáže, za predpokladu že je kvalitne vyhotovený, úplne nahradiť klasický murovaný dom. Kontajnerový dom môžete postaviť prakticky kdekoľvek a v priebehu času rozšíriť. Vytvoríte si tak prispôsobivý, útulný a štýlový domov, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky. Obytné kontajnery sú rovnako vhodné na prechodné bývanie, ako hosťovský domček na záhrade, víkendový dom v prírode, vinárske domčeky a podobne.

Obytný kontajner ako prevádzkový priestor

Obytné kontajnery sú často využívané v gastro priemysle, či už ako bufety, zmrzlinové stánky, kontajnerové fastfoody, predajné stánky alebo kaviarne. So svojou prevádzkou sa tak môžete dostať aj do vyťažených častí miest, predávať na trhoch alebo festivaloch. Rovnako užitočné môžu byť aj pre iné služby, obytné kontajnery môžu fungovať ako kaderníctva, fotoateliéry, kvetinárstva a mnoho ďalšieho.

Kancelária v obytnom kontajneri

Kancelárie z obytných kontajnerov sú už dlhé roky bežne používané na stavbách. Okrem takýchto dočasných kancelárií môžete obytné kontajnery využiť ako firemné sídlo alebo administratívnu budovu, pokiaľ nechcete prenajímať kancelárske priestory. Rovnako ich ocenia aj ľudia, ktorí podnikajú z domu. Kontajnerová kancelária je ideálne riešenie pre tých, ktorí potrebujú profesionálny priestor na stretnutia s klientmi, výrobu produktov alebo inú nerušenú prácu. Menšiu kontajnerovú kanceláriu môžete postaviť na svoj pozemok aj bez stavebného povolenia. 

Chaty a hotely

Obytné kontajnery predstavujú nielen alternatívu k rodinnému bývaniu, ale aj zaujímavú investičnú príležitosť. Vo svete nájdeme čoraz viac unikátnych hotelov či chatových oblastí, ktoré zákazníkom ponúkajú ubytovanie v obytnom kontajneri. Výhodou je, že kontajnery môžu byť umiestnené aj v ťažšie dostupných horských podmienkach a na menších pozemkoch. Vyžadujú nižšiu investíciu, ich montáž nenarúša okolité prostredie tak, ako murovaná stavba, a v prípade potreby môžu byť premiestnené. 

Je kontajnerový dom vhodný aj pre vás?

Tak ako všetky druhy stavieb, aj kontajnerové domy prinášajú svoje klady a zápory. Mnoho ľudí láka kontajnerové bývanie hlavne z dôvodu cenovej dostupnosti. Je dôležité uvedomiť si, že dokončenie exteriéru a interiéru kontajnerového domu môže výrazne zvýšiť náklady. V konečnom dôsledku je potrebné zvážiť, či kontajnerový dom naplní vaše predstavy o vysnívanom bývaní. Veríme, že ak sa touto cestou vydáte, pridáte sa k státisícom ľudí, ktorí by svoje kontajnerové domy nevymenili za nič na svete.